wtorek, 24 maja 2011
Wioski tematyczne: Wioska Hobbitów, Końca Świata, Zdrowego Życia ...
Wioski Tematyczne WWW
Wyświetl większą mapę
Wieś tematyczna jest wsią, która ma własny, jedyny w swoim rodzaju, pomysł na rozwój.
Najczęściej jest to jeden dominujący temat bądź atrakcja turystyczna. Wokół tego buduje się odpowiednią infrastrukturę, zwyczaje i obsługę. Wsie mają uczyć i działać na emocje, a ich mieszkańcy dzielą się z Gośćmi tym, co mają najlepsze.
W województwie zachodniopomorskim, w okolicach Koszalina, rzut beretem od Łaz gdzie odbywa się zlot, znajdziecie 5 WSI TEMATYCZNYCH, które polecam odwiedzić, w tak zwanym międzyczasie:
1. Dąbrowa – Wioska Zdrowego Życia
2. Iwięcino – Wioska Końca Świata
3. Paproty – Wioska Labiryntów i Źródeł
4. Podgórki – Wioska Baśni i Zabawy
5. Sierakowo Sławieńskie – Wioska Hobbitów
WWW
Dąbrowa, gmina Sianów
10 km na północny wschód od Sianowa, malowniczo usytuowana w obniżeniu terenu, wzdłuż rzeczki, licząca ok. 380 mieszkańców. Można tu przyjrzeć się dobrze zachowanej zabudowie szachulcowej (tzw. mur pruski).
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1252 roku. Najstarszym zachowanym budynkiem jest kościół pochodzący prawdopodobnie z przełomu XIV/XV w. Wokół kościoła można zobaczyć pozostałości pierwotnego cmentarza założonego prawdopodobnie w tym samym czasie. Od wschodu do cmentarza przykościelnego przylega cmentarz ewangelicki z dobrze zachowanym starodrzewiem.
Dzisiejszy budynek młyna został wzniesiony na przełomie XIX/XX w. choć historia jego lokalizacji sięga odległych czasów XIV wieku. We wsi znajduje się również dobrze zachowany budynek starej kuźni.
SPECJALIZACJA WSI DĄBROWA:
Opiera się na zagadnieniach związanych ze zdrowym trybem życia:
zielarstwo, medytacja, różdżkarstwo, aktywność fizyczna i sport.
„Według lekarzy jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, na co się nie ma chęci, picie tego, czego się nie lubi i robienie tego, czego by się wolało nie robić” - Mark Twain
W ramach tworzenia produktu wsi mieszkańcy przygotowują m.in.:
- zajęcia edukacyjne (np. zioła w kuchni i kosmetyce),
- zajęcia terapeutyczne (np. hipoterapia, dogoterapia),
- ogród zdrowia (a w nim spiralę ziół, ogródek medytacyjny),
- ścieżkę zdrowia (w tym m.in. ścieżka Kneippa),
- piramidę zdrowia itp.;
WWW
15km na południowy zachód od Darłowa, w otoczeniu malowniczego krajobrazu łąk i pól, niedaleko jeziora Bukowo Morskie.
Liczy 313 mieszkańców (18.10.2004). Dzisiejszy układ wsi jest pozostałością pierwotnego układu owalnicowego z widocznymi przekształceniami pochodzącymi z I poł. XIX wieku.
W pierwszym dokumencie z roku 1262, w którym wzmiankowana jest wieś, występuje nazwa Gewenthin później przekształcona na Jewentin. Być może pochodzi ona od imienia Jewa (Ewa) lub od nazwy iwa – wierzba.
Ciekawostką wsi jest gotycki kościół pochodzący z przełomu XIV/XV w. Wewnątrz można zobaczyć bardzo pięknie zachowane polichromie pochodzące z 1620 roku. Najbardziej charakterystycznym fragmentem jest malowidło przedstawiające „Sąd Ostateczny”, znajdujące się na suficie nawy. Kościół pięknie prezentuje się w otoczeniu starodrzewu pamiętającego czasy pierwotnego cmentarza przykościelnego. W roku 1902 wytyczony został nowy cmentarz ewangelicki, na którym można odnaleźć jeszcze fragmenty nagrobków pochodzące z początku XX wieku. O dobro kościoła, a w szczególności o ochronę zabytkowego wnętrza, dba Rada Parafialna przy kościele filialnym w Iwięcinie.
SPECJALIZACJA WSI IWIĘCINO
Wiąże się ze znajdującym się w Iwięcińskim kościele malowidłem „Sąd Ostateczny”. Będzie się ona opierać na różnorodnych interpretacjach terminu „koniec świata” i zagadnieniach z tym związanych (np. koniec świata rolniczego, historycznego, przyrodniczego).
W ramach tworzenia produktu wsi mieszkańcy prowadzą zajęcia edukacyjne nt.:
- astronomii,
- historii
- końca świata;
Co więcej przez Iwięcino przebiega końcowa nitka "Nadmorskiego szlaku kolarskiego" o długości 258 km. Szlak WWW.
Warto pamiętać o Szlaku Cysterskim
WWW
3km na południowy wschód od Malechowa, przy drodze łączącej Malechowo z Polanowem. Jest to malownicza wieś położona w lekko pofałdowanym terenie, od południa z pięknym krajobrazowym otwarciem na rzekę Grabową. Liczy 141 mieszkańców.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1262 roku. W zachowanej architekturze dawnej wsi dominują budynki w konstrukcji szachulcowej. Dotyczy to zarówno zabudowy mieszkalnej jak i gospodarczej.
W północno-zachodniej części wsi w XIX wieku został założony cmentarz ewangelicki.
SPECJALIZACJA WSI PAPROTY
Wywodzi się z labiryntowego ukształtowania przestrzeni we wsi i wokół wsi. Będzie się ona opierać na zagadnieniach związanych z:
- labiryntem,
- torfem,
- źródłami;
Mieszkańcy prowadzą zajęcia edukacyjno – artystyczne z wykorzystaniem wikliny i torfu. We wsi powstała plantacja wierzby energetycznej posadzona w formie labiryntu oraz inne labirynty, w których prowadzone są gry i zabawy terenowe oraz różnorodne formy terapii.
Labirynty służą także do prowadzenia zajęć edukacyjnych i artystycznych.
WWW
2km na zachód od Ostrowca, przy drodze do Malechowa. Liczy 200 mieszkańców.
Cały układ przestrzenny składa się z dwóch odrębnych elementów: wsi, z dobrze zachowanym pierwotnym układem ulicówki oraz dużego kompleksu pałacowo-parkowego z wyeksponowanym pałacem pochodzącym z przełomu XIX/XX w., w którym obecnie mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Folwark przez długie lata stanowił własność PGRu. Do dziś ze starych zabudowań zachowała się piękna stajnia i obora.
W południowej części wsi, na wzgórzu, znajduje się późnogotycki kościół wybudowany na początku XVI wieku, a przebudowany w latach 1690-1705. Przy kościele znajduje się stary cmentarz założony w XVI wieku. Na południowo-zachodnim krańcu wsi można zobaczyć pozostałości cmentarza ewangelickiego.
SPECJALIZACJA WSI PODGÓRKI
Opiera się na zagadnieniach związanych ze światem baśni i zabaw.
Mieszkańcy prowadzą zajęcia:
- teatralne (m.in. teatr cieni i czarny teatr)
- zajęcia artystyczno – rękodzielnicze w specjalnie stworzonych pracowniach - papieru czerpanego (wytwarzanie i konstruowanie form przestrzennych), ceramicznej, tkackiej czy modelarskiej.
Baśnie, Bajki, bajeczki…
Turyści będą mięli także okazję odwiedzić gospodarstwo edukacyjne Hanki i Rumcajsa. Goście będą uczyć się od Hanki jak lepić pierogi, a Rumcajs poprowadzi ciekawe gry i zabawy zręcznościowe. Wizyta w gospodarstwie zostanie zwieńczona degustacją pierogów.
Rowery będą ściśle powiązane z tematyką specjalizacji (gry i zabawy związane z rowerem, rower w teatrze, rower w baśni i bajce itp.). Powstanie również wypożyczalnia rowerów, obsługująca rowerowe trasy edukacyjno – turystyczne łączące wsie objęte projektem.
WWW
Oferta Wioski Hobbitów WWW
Wieś Sierakowo Sławieńskie jest niewielką wsią położoną 22km na wschód od Koszalina. Budowana w układzie owalnicy, po rozbudowach pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX, zyskała kształt wielodrożnicy. Liczy 216 mieszkańców (18.10.2004).
Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy osobowej Sirak lub Żyrak. Sierakowo może poszczycić się tym, że jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicy. Pierwsza wzmianka o Sierakowie pochodzi z 1267 roku. Wieś należała wtedy do kościoła w Niemicy.
Bardzo ciekawym elementem miejscowej architektury jest wznoszący się na wzgórzu pośrodku wsi gotycki kościół. Za datę powstania budowli przyjmuje się przełom XIV/XV w. W II połowie XVII wieku został przebudowany. Dzisiejszy plac wokół kościoła, obsadzony świerkami i tujami, stanowi pozostałość pierwotnego cmentarza wiejskiego. Od północy kościół graniczy z dawnym sadem dworskim.
Na południowy zachód od wsi, tuż pod lasem, pod koniec XIX wieku wytyczono cmentarz. Do dziś można oglądać stare nagrobki na mogiłach dawnych mieszkańców. Współczesny cmentarz sąsiaduje ze starszą jego częścią.
SPECJALIZACJA WSI SIERAKOWO SŁAWIEŃSKIE
Opiera się na zagadnieniach związanych z tematyką twórczości J.R.R. Tolkiena, a w szczególności z postaciami Hobbitów.
Ludność to członkowie Stowarzyszenia Hobbiton. Organizują Jarmarki Hobbistów i przyjmują w Hobbitonie zorganizowane grupy.
Na co dzień żyją swoim życiem, ale od czasu do czasu zamieniają się w hobbitów, elfów czy krasnoludów, by zabrać gości w magiczny świat hobbickich przygód, gier i zabaw.
W ramach tworzenia i rozwijania produktu wsi powstały charakterystyczne budowle:
- plac, na którym stoją główne zabudowania Wioski Hobbitów (m.in. Domek Hobbita, Wieża Elfów)
- wokół wsi rozrzucone są też inne zabudowania i miejsca zaadaptowane na użytek Wioski Hobbitów, tj. Domek Hobbita nad stawem, Kuźnia Krasnoludów, Smocza Jama, Las Elfów.
Mieszkańcy przygotowali hobbicką ofertę kulinarną, prowadzone są gry terenowe.
Uczestnicy przebierają się, zdobywają mapy i/lub przewodnika, otrzymują zadanie i ruszają na trasę wokół wsi, pełną przygód i niebezpieczeństw. Po drodze napotykają postacie wprost z prozy Tolkiena, wykonują zadania, pokonują przeszkody, uciekają lub gonią, przenoszą informacje, zdobywają artefakty... po czym powracają na plac, by w cieniu gospody odpocząć po trudach przebytej trasy. Czekają tu na nich również hobbickie gry i zabawy, prowadzone przez mieszkańców Sierakowa.
Więcej o Sierakowie i Wiosce Hobbitów znajdziesz na stronach Gminy Sianów oraz na stronie Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej ( adres do Stowarzyszenia „Hobbiton” WWW).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz